BDO. Czyli co kryje się pod tajemniczym skrótem?
Skrót „BDO” najczęściej tłumaczymy jako „baza danych o odpadach”. Takie określenie pozwala nam zrozumieć czym jest samo BDO, jednak jego znaczenie wynikające z przepisów prawa jest inne. W myśl ustawy o odpadach BDO to „Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami”.
BDO jest zatem nie tylko bazą danych o odpadach, ale także o produktach i opakowaniach. Warto zauważyć, że w rejestrze BDO poza wytwórcami odpadów powinny znaleźć się także podmioty, które wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach czy też same opakowania.
Kogo dotyczy BDO
- Wprowadzających produkty w opakowaniach (np. posiłki na wynos),
- Przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego, handlu hurtowego, gastronomię, w których oferowane są produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych,
- Przedsiębiorców pakujących i oferujacych za pomocą urządzenia vendingowego, w tym umieszczonego także w miejscach innych niż jednostki handlu detalicznego, hurtowego, jednostki gastronomiczne, napoje lub żywność w produktach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych,
- Producentów opakowań,
- Wytwórców odpadów innych niż komunalne,
- Rolników gospodarujących na powierzchni powyżej 75 ha,
- Wszystkich sklepów internetowych,
- Sprzedawców online, np. na allegro,
- Sprzedających i przetwarzających odpady,
- Transportujących odpady,
- Przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu hurtowego i detalicznego, w których oferowane są torby na zakupy z tworzywa sztucznego,
- Przywożących z zagranicy puste opakowania, wywożących zagranicę puste opakowania lub produkty w opakowaniach,
- Producentów i sprowadzających z zagranicy oleje, preparaty smarowe, opony, pojazdy, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory.
Zwolnienia z obowiązku
Osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne, podmioty władające powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe wykorzystywane: w rolnictwie, rozumianym jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych do obrotu handlowego, włączając w to uprawy przeznaczone do produkcji pasz, do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu, do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz, do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne, przy dostosowaniu gruntów do określonych potrzeb wynikających z planów gospodarki odpadami, planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podmiot, który prowadzi nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów opakowaniowych i odpadów w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, takich jak np. leki i opakowania po nich, transportujący wytworzone przez siebie odpady.
Prowadzenie działalności gospodarczej bez posiadanego wpisu do rejestru: administracyjna kara pieniężna od 5000,00 zł do 1 000 000,00 zł
Ważne
Termin wypełnienia obowiązku
Wpis do rejestru BDO należy uzyskać przed rozpoczęciem działalności. Po złożeniu poprawnego i kompletnego wniosku o wpisanie do rejestru BDO marszałek województwa ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wpisanie do rejestru.
Wytworzenie nowego rodzaju odpadu, transport nowych rodzajów odpadów, zmiany danych teleadresowych Firmy, nowe miejsce prowadzenia działalności, zmiana profilu działalności, zmiana organizacji odzysku.
Gdy podmiot trwale zaprzestaje prowadzenia działalności gospodarczej związanej z obowiązkiem wpisu do BDO, w przypadku wyznaczenia przez producenta sprzętu autoryzowanego przedstawiciela.
*Artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu zwiększenie świadomości Przedsiębiorców w zakresie obowiązków prawnych związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Dążymy do tego, aby firmy działały zgodnie z przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska i były świadome swoich obowiązków. Prawo do artykułu posiada firma Arbol Wspieramy Ochronę Środowiska.