Odpady tekstylne zmiany od 1 stycznia 2025 roku
W 2025 roku Polaków czeka wiele zmian prawnych związanych z gospodarką odpadami. Jedną z nich jest wprowadzenie nowych zasad dotyczących wyrzucania tekstyliów, takich jak odzież, pościel czy firany. Zgodnie z nowymi przepisami, tego rodzaju odpady nie będą już mogły trafiać do pojemników na odpady zmieszane.
Gminy w całym kraju zostały zobowiązane do stworzenia odrębnego systemu zbiórki tekstyliów, który umożliwi ich segregację, ponowne wykorzystanie lub recykling. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz promowanie zrównoważonego gospodarowania surowcami.
Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa efektywności systemu gospodarowania odpadami, co obejmuje zarówno optymalizację procesów zbiórki i przetwarzania odpadów, jak i wdrażanie nowoczesnych technologii. Ważnym elementem realizacji tego celu jest redukcja ilości nieposegregowanych odpadów trafiających na składowiska, co pozwoli na zwiększenie poziomu recyklingu, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko oraz lepsze wykorzystanie surowców wtórnych.
Podejmowane działania mają na celu stworzenie zrównoważonego systemu gospodarowania odpadami, który spełni zarówno krajowe, jak i unijne wymagania dotyczące ochrony środowiska.
Obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów i odzieży – nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) będą zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży. Wynika to z art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucp).
Obowiązki gmin
- Organizacja systemu selektywnej zbiórki – tekstylia i odzież muszą być przyjmowane w PSZOK.
- Osiągnięcie wymaganych rocznych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów, co stanowi kluczowy element realizacji celów środowiskowych.
Obowiązek odrębnej zbiórki tekstyliów i odzieży – co warto wiedzieć?
Zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucp), gminy są zobowiązane do organizacji punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), w których mieszkańcy mogą oddawać m.in. tekstylia i odzież.
Jak działa system zbiórki?
- Gminy mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstylnych w PSZOK – nie oznacza to jednak konieczności odbierania ich bezpośrednio z domów mieszkańców.
- Istnieje możliwość rozszerzenia przez gminę zakresu frakcji odbieranych z nieruchomości, co zależy od lokalnych regulacji.
Podstawa prawna:
- Art. 3 ust. 2 pkt 6 ucp: Nakłada obowiązek zapewnienia selektywnej zbiórki tekstyliów w PSZOK.
- Art. 4 ust. 2 pkt 1 lit. b ucp: Wskazuje, że regulamin czystości w gminach powinien uwzględniać kwestie dotyczące zbiórki odpadów tekstylnych.
- Art. 3 ust. 2 ucp: Gminy muszą organizować punkty selektywnej zbiórki, zapewniając łatwy dostęp mieszkańcom oraz możliwość oddania odpadów tekstylnych i odzieży.
Dlaczego to ważne?
Odrębna zbiórka tekstyliów pozwala na ich efektywny recykling i zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska. Dzięki systemowi PSZOK mieszkańcy mają możliwość łatwego i legalnego pozbycia się niepotrzebnych tekstyliów, co sprzyja ochronie środowiska.
Zapoznaj się z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie swojej gminy, aby dowiedzieć się, jakie są zasady odbioru i gdzie znajdują się punkty PSZOK!
Prawidłowa sregacja egodpadów tekstylnych nie tylko pozwala uniknąć sankcji, ale również wspiera recykling i ponowne wykorzystanie materiałów, co przyczynia się do ochrony środowiska i zmniejszenia ilości odpadów na składowiskach.
Konsekwencje dla mieszkańców:
- Kara grzywny do 5 tys. zł: W przypadku nieprzestrzegania regulaminów czystości gmin, straże miejskie lub policja mogą nakładać grzywny na właścicieli nieruchomości.
- Opłata podwyższona: Jeżeli w odpadach zmieszanych zostaną wykryte tekstylia, podmiot odbierający odpady może naliczyć podwyższoną opłatę zgodnie z art. 6ka ucp.
Pamiętaj, że odpowiedzialność za przestrzeganie zasad leży zarówno po stronie gmin, jak
i mieszkańców. Współpraca w tym zakresie to krok w stronę czystszego i bardziej zrównoważonego środowiska!
*Artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu zwiększenie świadomości Przedsiębiorców w zakresie obowiązków prawnych związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Dążymy do tego, aby firmy działały zgodnie z przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska i były świadome swoich obowiązków. Prawo do artykułu posiada firma Arbol Wspieramy Ochronę Środowiska.