ARBOL Sklep internetowy w BDO

Sklep internetowy w BDO

Prowadzisz sprzedaż internetową? Wysyłasz do klienta zakupione przez niego produkty?

Poznaj obowiązki wprowadzającego produkty w opakowaniach

Musisz pamiętać, że BDO to nie tylko odpady. Głównym ciężarem związanym z BDO są opakowania. BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Wpis do rejestru BDO jest obowiązkowy dla wielu przedsiębiorców wytwarzających, transportujących czy magazynujących odpady, a także dla przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty, produkty w opakowaniach czy też opakowania.

Na samym początku zapoznajmy się z samym pojęciem opakowania w świetle obowiązujących przepisów prawa.

Opakowanie– wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych (art. 3 ust. 1 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi)

PAMIĘTAJ!

Przepisy ustawy stosuje się do wszystkich opakowań, niezależnie od zastosowanego do ich wykonania materiału, oraz do powstałych z nich odpadów opakowaniowych (art. 5 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi)

ARBOL Sklep internetowy w BDO

Ustawodawca nie przewidział dolnej granicy wagowej rozliczania opakowań. Wynika stąd, że musisz rozliczyć nawet 100 gram opakowań.

Czy prowadąc sklep internetowy musisz posiadać wpis do BDO?

Odpowiedź brzmi TAK, każdy sklep internetowy musi posiadać numer BDO. Wysyłasz kilka, kilkdziesiąt a może kilkaset paczek w miesiącu, to każda przesyłka z zamówionym towarem w Twoim sklepie powoduje, że jesteś wprowadzającym produkty w opakowaniach.

A więc prowadząc sklep internetowy posiadasz status podmiotu „wprowadzającego produkty w opakowaniach”.

Wprowadzającym produkty w opakowaniach jest Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu produktów w opakowaniach, w szczególności:

 • wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach pod własnym oznaczeniem rozumianym jako znak towarowy, o którym mowa w art. 120 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.4)), lub pod własnym imieniem i nazwiskiem lub nazwą, których wytworzenie zlecił innemu przedsiębiorcy,
 • pakującego produkty wytworzone przez innego przedsiębiorcę i wprowadzającego je do obrotu,
 • prowadzącego:
  • jednostkę lub jednostki handlu detalicznego o powierzchni handlowej powyżej 500 m2, sprzedającego produkty pakowane w tych jednostkach,
  • więcej niż jedną jednostkę handlu detalicznego o łącznej powierzchni handlowej powyżej 5000 m2, sprzedającego produkty pakowane w tych jednostkach
Zobacz rownież:  BDO w studio tatuażu

Mając na uwadze powyższe masz do spełnienia szereg obowiązków związanych z BDO

ARBOL Sklep internetowy w BDO

Jakie opakowania rozlicza sklep internetowy?

Opakowania wykorzystywane w sklepie internetowym to głównie opakowania z papieru oraz tworzyw sztucznych.

 • koperty bąbelkowe,
 • kartony o różnych rozmiarach i grubościach,
 • foliopaki kurierskie,
 • folia stretch,
 • folia bąbelkowa,
 • taśma klejąca,
 • etykieta adresowa.

Etykieta adresowa naklejana na przesyłkę jest opakowaniem! Jeśli korzystasz z nadrukowanych etykiet samoprzylepnych, bądź drukujesz etykietę na tradycyjnej drukarce, etykietę musisz uwzględnić w masie wprowadzanych opakowań.

Kupując nowe opakowania od producenta, hurtowni czy sklepu detalicznego w Polsce nie jesteś zwolniony z ich rozliczania. Ty jako Przedsiebiorca, pakując zamówienie w nowy karton, nadajesz kartonowi charakter opakowania i to Ty go rozliczasz.

Czy są opakowania, których nie rozlicza sklep internetowy?

Możesz wykorzystać ponownie opakowania, w których otrzymujesz towar od swoich dostawców z terenu Polski. Opakowania, jak kartony, wypełniacze, użyta wcześniej folia bąbelkowa, palety drewniane zostały już rozliczone przez wysyłającego towar do Ciebie. Tym samym nie podlegają one już obowiązkowi ponownego rozliczenia.

Czy prowadząc sklep internetowy unikniesz rozliczania opakowań?

Niestety nie.

Jeśli masz więcej pytań zapraszamy do kontaktu

*Artykuł ma charakter informacyjny i ma na celu zwiększenie świadomości Przedsiębiorców w zakresie obowiązków prawnych związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. Dążymy do tego, aby firmy działały zgodnie z przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska i były świadome swoich obowiązków. Prawo do artykułu posiada firma Arbol Wspieramy Ochronę Środowiska.